Zuzana Žlabová PHOTOGRAPHY

Profesionální fotografka Zuzana Žlabová

Odpovím Vám v úvodu na nejčastější otázku: Jak a kdy jsem se k focení dostala...?

V roce 2008 jsem se rozhodla jít studovat vysokou školu obor logistika a management na UTB. Přesně v této době se mi ale do rukou dostala moje první zrcadlovka. Fotím především díky tátovi, pro kterého je focení pouze koníčkem, a kterému vděčím nejen za vysvětlení základů (jak například spolu funguje clona, čas a iso), ale taky za celkovou podporu v tom, co jsem chtěla dělat. Dále jsem si šla ale již vlastní cestou alá pokus - omyl a v podstatě se učím stále, jelikož se snažím pořád zdokonalovat a sledovat trendy ve fotografii.

Mým snem však ale nebylo fotit si východ slunce, včeličky na kopretince či zasněženou krajinu. To umí jiní a mnohem lépe. Já jsem chtěla fotit lidi. Dělat jim radost při pohledu na tyto fotografie. A tak jsem si vytvořila svůj první amatérský ateliér. Co vám budu povídat. Nic slavného to nebylo. Ale někde se to člověk naučit chtěl. Dokonce se mé první pokusy přátelům líbily natolik, že chtěli ode mě nafotit. Dokonce chtěli nafotit i známí od přátel. Později známí od známých od přátel.... a z koníčka se po státnicích stala má "práce" (všimněte si prosím těch uvozovek) a nyní fotím v krásném a vysněném fotoateliéru v Olomouci a cestuji různě po republice i mimo ni, poznávám úžasné lidi a mám tu čest zaznamenávat důležité životní momenty. Kdo může říct, že ho práce vážně baví a že ji dělá rád? Já, já, já jenom já! (No dobře....a ještě určitě ti z vás, kterým se také poštěstilo, aby se jim koníček stal profesí... ;o) ) Miluji tuto práci!

 

A tak fotím téměř vše od portrétů pro "normální lidi z ulice", přes "fashion" fotky pro modelky, novorozenecké, dětské, těhotenské a rodinné fotografie, svatební fotografie, dále rande či tajné zásnuby,  ale také fotím fotky na tablo, life-style reportáže a nově i porody. Po focení však následuje úprava fotografií, která vždy zabere mnohem více času než samotné focení, ale málokdo si to bohužel uvědomuje. Fotím pouze do formátu RAW a nedám na to dopustit. S každou fotografií si je potřeba pohrát zvlášť a snažím se, aby měla každá svůj osobitý a originální nádech a kouzlo. Zda se mi to daří nebo ne, musíte posoudit sami... :) Plno lidí chce všechny neupravené fotografie - ne, nedávám je. Ale nevadí mi po domluvě upravit více fotografií. Bez úpravy je fotka tak "napůl" a to já vydávat za svou práci nechci, pochopte to prosím.

U každého focení se snažím vyjít vstříc, ať už se jedná o termín focení či rady "co a jak". Samozřejmostí jsou i předsvatební schůzky, kde se oťukáme a doladíme detaily vašeho úžasného dne. Říká se o mně, že mám prý svatou trpělivost při focení miminek a dětí - ono by to ani jinak přece nešlo. :)

 

Od roku 2014 jsem přijatým a schváleným  členem ISPWP (International Society of  Professional Wedding Photographers), jedná se o mezinárodní asociaci profesionálních svatebních fotografů. Plánujete-li svatbu Vy nebo Vaši známí v zahraničí, nebojte se a kontaktujte mne, cestuji kamkoliv! :)

 

Ještě bych Vám chtěla představit projekt DOTEK SVĚTLA, ke kterému jsem se přidala v únoru 2012. Jsme skupina fotografek po ČR a SR, které věnujeme focení zdarma dětem předčasně narozeným nebo dětem s handicapem do patnácti let. Chceme těmto bojovníčkům a jejich rodinám tímto udělat radost a zveřejněním jejich příběhu a fotek tak ukázat i dalším rodinám, že nejsou sami a že i tak může být na světě krásně... Pár příběhů, kontakt a další informace najdete na www.dotek-svetla.cz nebo na Facebooku zde...

 

Doufám, že si mé fotografie oblíbíte natolik, že se k nim budete rádi vrácet nebo že se osobně setkáme. V případě zájmu či dotazu mě můžete kontaktovat přes kontaktní formulář, případně na emailovou adresu zuzana.zlabova@gmail.com.

 

Mějte se krásně a fotografům přeji dobré světlo!

 

Zuzana Žlabová